Skaner a Oko – digitalizowanie.pl radzi

Czy nie zastanawialiście się kiedyś jak wyglądała ewolucja skanowania obrazów w wysokiej jakości w konfrontacji z wiedzą o ludzkim oku i jego mózgu? 🙂

skaner i oko 5

Spis treści:

  1. Digitalizacja zdjęć – porównanie.
  2. Droga ludzkiej digitalizacji zdjęć i obrazu.
  3. Schemat i rozwój digitalizacji zdjęć.
  4. Digitalizacja zdjęć – jak daleko do ideału?
  5. Jak zlecić digitalizację zdjęć.

Digitalizacja zdjęć – porównanie

Oko ludzkie jest najdoskonalszym znanym nam odbiorcą barw. Od wielu lat próbujemy odtworzyć tę doskonałość w postaci skanerów obrazów i urządzeń wyposażonych w mechanizmy optyczne naśladujące specyficzne działanie aparatu wzroku.

Aparaty fotograficzne, drukarki, skanery, wszystkie te urządzenia przez lata, a niektóre już przez wieki doprowadzane są do coraz to bliższego ideału stanu technicznego. Jednak to jeszcze nie jest to, co odbiera ludzkie oko.

Mechanizm widzenia jest tak inteligentnie skonstruowany, że nie sposób go podrobić ot tak sobie.

Digitalizacja zdjęć

Droga ludzkiej digitalizacji zdjęć i obrazu

Na razie doszliśmy, jako cywilizacja, do punktu, w którym nasze skanery i drukarki rozróżniają kolory i potrafią z większą lub mniejszą dokładnością je odwzorować.

Oko ludzkie funkcjonuje, jak zapewne każdy po podstawówce wie, na podstawie sygnałów zewnętrznych, światła odbitego od poszczególnych oglądanych przedmiotów. To w środku dopiero dzieje się „magia”. Do mózgu dociera impuls i nasz najmądrzejszy organ nazywa to co widzi. Oczywiście jest to sprawa subiektywna, czy dla kogoś niebieski pozostaje niebieskim, czy już jest turkusem albo chabrowym 😉Digitalizacja zdjęć

Skanery, drukarki i inne urządzenia reagujące na barwę, jak już wspominałam na początku są tylko dążeniem do ideału, jaki wyznaczyła nam natura. Swoją drogą chyba nigdy nie dotrzemy do tego punktu, w którym podrobimy tak doskonały twór. Obym miała rację.

Niemniej jednak dążymy i jesteśmy w tym coraz lepsi i coraz bardziej wymagający.

Jeżeli chodzi o wykorzystywanie „podrabiania” natury do celów naukowych to jestem obiema rękami „za”. Dzięki temu możemy pomóc sobie wzajemnie lepiej poznawać nasz piękny świat.Digitalizacja zdjęć

Schemat i rozwój digitalizacji zdjęć

Skanery działają w systemie RGB(red, green,blue) dokładnie jak oko ludzkie, co pozwala na odtworzenie procesu widzenia w skanowaniu dokumentów i zdjęć, bo to możemy zrobić. Nie potrafimy skanować wprost z natury a skanowane obrazy wykonane przy pomocy aparatu lub kamery już są w jakiś sposób przetworzone, barwy znajdujące się na nich również.

Mimo, iż często odtworzone przez nas obrazy natury są jedynie kopią barw i kształtów, potrafimy dostrzec jak poprawiły się nasze umiejętności digitalizowania obrazów. Bo to co się właśnie dzieje wokół nas nie jest niczym innym jak digitalizowaniem obrazów rzeczywistych, widzianych przez nas gołym okiem i próbą zatrzymania momentów z życia na tyle doskonale jak tylko może nam na to pozwolić technika.

Digitalizacja zdjęćDigitalizacja zdjęć – jak daleko do ideału?

Skanery rozpoznają barwy podobnie jak człowiek, ale tylko w niewielkim procencie. Jest w tym wszystkim ogromny udział światła odbitego, skaner zamienia następnie odbite światło na punkty w odpowiednich barwach z palety RGB. Jest to odwzorowanie bardzo pośrednie, gdyż na dobrą sprawę, jest to sczytywanie już przetworzonego i zdigitalizowanego wizerunku rzeczywistości. Może to być lepsza lub gorsza kopia świata, to zależy od wielu czynników. Zewnętrznych jak i wewnętrznej, subiektywnej oceny kolorów.

Nigdy chyba nie dojdziemy do perfekcji jaką osiągnął organizm ludzki w swym cudownym boskim zamyśle, ale to też nie o to chodzi. Ważne że już osiągnęliśmy w temacie skanowania obrazów, digitalizacji zdjęć i odwzorowania rzeczywistości, efekt godny podziwu.

Skanowanie zdjęć jest naszą pasją w punkcie skanowania zdjęć w Krakowie, chcemy jak najdoskonalej pomóc wam na nowo odzyskiwać utracone chwile i przypominać sobie jak świat wyglądał pięknie widziany oczami waszych przodków.

Jak zlecić digitalizacje zdjęć

Chcesz zlecić wykonanie skanowania zdjęć? Wykonujemy prace w terminach i bez zadawania zbędnych pytań. Dla stałej współpracy oferujemy indywidualne warunki i terminy realizacji.

 

kontakt@digitalizowanie.pl (czynny 24h/7)
Tel.: 12 632 70 99
Pn.-Pt.: 8:00-18:00
Sob.: 9:00-14:00

Następnie wyślij do skanowania: slajdy, negatywy,klisze, zdjęcia lub odbitki na adres ul. Stefana Batorego 25/828, 31-135 Kraków

 

 

Digitalizacja zdjęć

Przyjdźcie do nas i zróbmy razem wszystko co w naszej mocy aby skanowane obrazy były tak piękne jak widziane gołym okiem naszych dziadków.

Polecamy również polubić nasze nowe konto na FB