Wnioski z przeglądania skanowanych zdjęć

Spis treści:

  1. Skanowanie starych zdjęć.
  2. Skanowanie zdjęć – statystyka.
  3. Ratujemy historię poprzez skanowanie zdjęć.
  4. Jak zlecić skanowanie zdjęć?

Skanowanie starych zdjęć

Za każdym razem jak zajmuję się retuszem starych zdjęć zwracam uwagę na pozowanie ludzi na zdjęciu. Aparaty cyfrowe wprowadziły duże udogodnienie i znacznie obniżyły koszty jakie się wiążą z obsługą fotografii jednak skończyły z prestiżem jaki zdjęcia dawało. Na starych zdjęciach większość osób stara się wyjść bardzo dobrze i do zdjęcia ubierali się w najlepsze ubrania, fotografia była wykonywana tam gdzie tło stanowiło symbol albo przynajmniej nie przeszkadzało w odbiorze fotografii. Wraz z cyfrówkami do naszych czasów weszła tzw. masówka. Czy profesjonalna fotografia jako dziedzina na tym ucierpiała? nie, wszyscy na tym zyskaliśmy ale ucierpiały statystyki.

Skanowanie zdjęć- statystyka

Zakładając, że w 1930 roku było wykonywane 100 zdjęć dziennie na całym świecie, z tych 100 około 90 było udanych na tyle, że trafiało do obiegu (było wywoływanych a często nawet kilkukrotnie). Dane te nie są wiarygodne, pochodzą z mojego doświadczenia z naprawy zdjęć, trzeba jednak pamiętać że kiepskie zdjęcia szybko ginęły w szufladach;) W 2015 roku na 50leciu mojego Taty, wykonaliśmy około 200 zdjęć, jeśli choć 30 z nich jest zgodnych ze sztuką to bardzo dobry wynik. Czyli wg. założeń „pi x drzwi” wynika, że dzisiaj statystycznie tylko 15% zdjęć ma co przedstawiać a kiedyś to było, aż 90% zdjęć. Wynika to z kosztów, nie można było sobie pozwolić na kiepskie fotografowanie przez amatorów. Nie można jednak patrzeć na stare zdjęcia vs nowe na tej jednej tylko płaszczyźnie. Dzisiaj dobre zdjęcie (niestety nie zawsze dobre) wykonane aparatem fotograficznym trafia na FB i przegląda je przynajmniej kilka setek ludzi a więc znajduje odbiorców. Co do skanowanych starych zdjęć sytuacja ma się podobnie, ponieważ też zdarza się, że lądują na FB albo instagramie ale wciąż jest to mały odsetek. A przecież warto je skanować i udostępniać, bo przedstawiają ówczesny stan okolicy, sytuację materialna w społeczeństwie i pozwalają przenieść się na chwilę w czasie.

Ratujemy historię poprzez skanowanie zdjęć

No to wreszcie wrzucam skan zdjęcia na którym ubrana odświętnie i wyczesana rodzina chciała uwiecznić ważną w swoim życiu chwilę, prawdopodobnie komunię. Skanowanie zostało wykonane w Krakowie na ulicy Stefana Batorego 25, tak zgadza się jest to miejsce w którym wykonano również retusz fotografii. Dlaczego o tym pisze? ponieważ jak wszystkie stare zeskanowane zdjęcia na tym blogu, to też zostało zdigitalizowane przez nas. Jeśli jesteście zainteresowani by Wasze zdjęcia nie popadły w zapomnienie to proszę zgłosić się do nas;)

 

Skanowanie zdjęć naprawa zdjęć

Jak zlecić skanowanie zdjęć?

Chcesz zlecić wykonanie skanowania zdjęć,slajdów lub negatywów? Wykonujemy prace w terminach i bez zadawania zbędnych pytań. Dla stałej współpracy oferujemy indywidualne warunki i terminy realizacji.

kontakt@digitalizowanie.pl (czynny 24h/7)
Tel.: 12 632 70 99
Pn.-Pt.: 8:00-18:00
Sob.: 9:00-14:00

Następnie wyślij do skanowania: slajdy, negatywy, klisze, zdjęcia lub odbitki na adres ul. Stefana Batorego 25/828, 31-135 Kraków

2

Polecamy również polubić nasze nowe konto na FB